بهداشت فيزيکی گردن 

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

آناتومی گردن:

ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و ديسکهای بين مهره ای است. اين مهره ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نيز هستند. ريشه های عصبی مربوط به اندامهای فوقانی از ميان مهره های گردن عبور کرده و سپس به نواحی بازو، ساعد و انگشتان دستان امتداد می يابند، عضلات بسياری در ناحيه گردن وجود دارند، بعضی از آنها از ناحيه پس سری تا مهره های سينه ای کشيده شده اند.

ضعف های عضلانی، کشيدگی های عضلانی ناگهانی و بيش از حد، وضعيت های غلط در ايستادن، نشستن، خوابيدن و غيره می توانند عامل بروز دردهای ناحيه گردن باشند. دردهای گردن می توانند منشاء استخوانی، عضلانی و عصبی غيره داشته باشند.

علائم درد گردن، شامل: درد در ناحيه گردن، سردرد، سرگيجه، درد در ناحيه کتف و شانه ها و بی حسی و گزگز شدن انگشتان و..... است.

به ويژه اينکه سر و گردن نسبت به فشارهای مختلف بی دفاع و آسيب پذير است و به همين دليل می تواند موجب malalignment ( خارج شدن از راستای نرمال ) گردن، سر و ستون فقرات شود.

اين آسيب پذيری در دانش آموزان به دليل استفاده از صندلی ها و نيمکت های غير استاندارد و نامناسب با قدشان و نشستن طولانی مدت در کلاس درس بيشتر می شود.

افزايش سن و ساييدگی مفاصل منجر به آرتروز می شود و حتی فعاليتهايی مثل آدامس جويدن و مطالعه هم ايجاد درد می کند.

نقش فيزيوتراپی در بهبود و تسکين اين درد می تواند بسيار موثر باشد و عادت های جديدی را به آنها ياد خواهد داد که بوسيله آن خطر درد و ضايعه بيشتر را کم کنند.

رعايت چند نکته برای کاهش درد گردن :

گردن خود را تا حدی که امکان دارد در وضعيت طبيعی و عادی قرار دهيد به عبارت ديگر برای مدت زمان طولانی گردن را به جلو خم نکنيد و برای مدت زمان طولانی در يک وضعيت ننشينيد و اگر مجبوريد برای مدت طولانی بنشينيد، وضعيت ( posture ) شما بايد مناسب باشد.

سر خود را در وضعيت طبيعی قرار دهيد و پشت ( کمر ) شما بايد محافظت شود. زانوها بايد جزئی پايين تر از مفصل ران و دستهايتان نيز راحت باشد.

وضعيت خوابيدن شما يکی ديگر از علل ايجاد مشکلات گردن است در اين وضع بالش نبايد گردن را در يک زاويه خيلی بلند يا خيلی کوتاه قرار دهد.

موارد ديگری که به شما در جلوگيری از گردن درد کمک می کند عبارتنداز:

1)- قبل از خواب و بعد از بيدار شدن از خواب از ورزشهای کششی استفاده کنيد.

2 )- روی شکم نخوابيد و در اين وضعيت درس نخوانيد، زيرا اين وضعيت فشار زيادی به گردن وارد می کند.

3 )- تعداد زيادی بالش زير سر و گردن قرار ندهيد بلکه گردن و ستون فقرات خود را در وضعيت طبيعی و عادی قرار دهيد.

4 )- از گذاشتن دست زير چانه موقع نگاه کردن به تخته سياه خودداری کنيد.

5 )- موقع توجه به معلم يا نگاه به مانيتور و تلويزيون، از قوس دادن زياد گردن پرهيز کنيد. ( آمدن گردن به جلو باعث افزايش قوس گردن می شود).

6 )- هنگام راه رفتن بايد پشت گردن صاف و به يقه چسبيده باشد.

7 )- به يک نقطه به مدت طولانی خيره نشويد و هر از چندگاهی حرکت بالا و پايين و چپ و راست به گردن خود بدهيد.

8 )- ورزشهای مربوط به گردن را زير نظر فيزيوتراپيست فرا گيريد و آن را هر روز انجام دهيد. حرکت سر به جلو و عقب، حرکات چرخشی گردن و رساندن گوش به شانه راست و چپ در تقويت عضلات گردن بسيار مفيد است.

9 )- به جای کيفهای سنگين از کوله پشتی استفاده کنيد.

 

روش صحيح بلند کردن اجسام :

يکی ديگر از علل گردن درد بد بلند کردن اجسام است و افراد فکر می کنند در اين حالت ناحيه کمر بيشتر در معرض خطر است ولی ناحيه گردن هم به همان اندازه آسيب پذير است.

شيوه صحيح انجام اين کار:

  1. نزديک جسم قرار بگيريد.

  2. مفصل ران و زانوهايتان را خم کنيد، کمرتان را در وضعيت طبيعی قرار دهيد و سر و دست را جلو ببريد.

  3. جسم را در دستهايتان بگيريد و توسط عضلات ساق پا بلند شويد.

  4. جسم را بايد نزديک بدن نگه داشت چون که اندامهای تحتانی شما قسمت بيشتر وزن را تحمل می کنند و فشار کمی به گردن و کمرتان وارد می شد.

  5. پاها بايد به اندازه عرض شانه ها باز باشند و يک چا جلوتر از پای ديگر قرار بگيرد.  TMJ:يا مفصل Temporimandibula، مفصل ميان فک و جمجمه است افرادی که از اين مفصل استفاده بيش از حد دارند. مثل به هم ساييدن دندانها و به هم فشردن فک ها در موقع استرس و يا شبهای امتحان و يا به خاطر زياد آدامس جويدن، دچار درد و ناراحتی در اين ناحيه می شود و همچنين علائم مشابهی در افرادی که با ( Malalignment ) ناهنجاريهای مادرزادی به دنيا می آيند ديده می شود که به دليل نزديکی بين گردن و TMJ ناراحتی در اين مفصل باعث درد در ناحيه گردن و بالعکس ميشود.

در چنين مواردی دندانپزشک با استفاده از نگه دارنده های دهانی به مفصل اجازه استراحت و ترميم می دهد و بعد از آن فيزيوتراپيست با استفاده از برنامه تمرينی درد مفصل و گردن را کاهش می دهد.

  1. Orthopaedic physicaitherapy Robert Donatell. Michael            J. waden 1999

  2. Grays Anatomy/Williams./Warwich Dyson 1998

  3. Practica fracture Ronald Mcrae 2002

 

*****

منبع: مقاله : " بهداشت فيزيکی گردن - تهيه كننده : سيد عباس عليپور -فيزيوتراپيست ضميمه روزنامه اطلاعات- چهارشنبه 15 اسفند ماه 1386- شماره 24146 - بخش علمی -  مبحث پزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

  بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved